Copernicuse uudised

Copernicuse uudised tõlgitud pealkirjadega (tervenisti tõlgitud artiklid on halli taustaga):

 

Copernicuse kiirendi (Copernicus Accelerator) 2019 on nüüd avatud! Idufirmadel ning uuenduslikel ettevõtetel on võimalik kandideerida 12 kuulisse Copernicuse mentorlusprogrammi, et Copenricuse andmeid kasutada inspireerivalt ja tõhusalt. Välja valitud 50 ettevõtet saavad üks-ühele nõustamist mentoritelt, osaleda ühistel kogunemistel (bootcamps) ja virtuaaltreeningutel. Avaldusi võetakse vastu 27. oktoobrini 2019. Vaata lähemalt: https://www.copernicus.eu/en/news/news/observer-apply-now-copernicus-accelerator

 

 

Sentinel-2 andmed abiks Belgia kartulikasvatajatel - WatchITGrow (29.08.19)

Kaugseire Ettevõtete Euroopa Assotsatsioon (EARSC) on kokku kogunud Copernicuse Sentinel andmete kasutamise (edu)lood. Eesmärgiks on näidata Sentinel andmete kasutamise mõju inimühiskonnale, looduskeskkonnale ja majandusele. Üheks eduloo näiteks on Belgias kasutusel olev platvorm WatchITGrow, mille eesmärgiks on jätkusuutlik majandamine. WatchITGrow põhineb regulaarselt uuendatavatel Sentinel andmetel (Sentinel 2 andmed uuenevad Belgia kohal iga 3 kuni 5 päeva tagant). Lisaks satelliidiandmetele jooksevad platvormi kokku ka droonide andmed ning mõõtmisandmed otse põllult. Platvormi kasutajad (Belgia kartulikasvatajad, agronoomid, kaupmehed jne) saavad tänu mitmekülgsele informatsioonile hinnata põldude ja saagi seisukorda (isegi ühe põllu raames), hinnata koristamise aega ning saagi kogust ning vähendada tootmise ja kvaliteedi kadusid. Sentineli andmeid kasutatakse peamiselt taimestiku ja selle muutuste hindamisel. Pidevalt uuenevad andmed töödeldakse automaatselt masinõppe algoritmide abil. 
Põllumajanduse valdkondades kasutatakse satelliidiandmeid üha erinevatel viisidel. Algselt aitasid satelliidiandmed hinnata saagi kogust. Lisaks sellele on turule tulnud väga erinevaid põllumajanduses vajalike otsuste tegemist toetavaid platvorme, mis võimaldavad eristada erinevaid põllukultuure, hinnata taimede tervislikku seisundit, saagi valmiduse astet jne. Lisaks põllumeestele aitab see informatsioon ka agronoome ja kaupmehi (näiteks saagikuse järsk tõus või langus muudab turuhinda, võimaldab tellida mujalt jne). Põllumeestele annab täpne info põldude kohta (satelliidiinfo kombineeritud GIS-ga) võimaluse tegeleda täppisviljelusega, st arvestada põllu omaduste varieerumisega põllu piires.
Copernicuse tasuta andmed on võimaldanud paljude platvormide arengu ning nende andmed on põllumeestele taskukohased. 
Satelliitandmete pilvisusega seotud probleeme on vähendatud Sentinel-2 ruumilise lahutuse paremaks muutmisega. Lisaks saab kasutada lähitulevikus Sentinel-1 andmeid, mille optilisi pilte pilved ei sega. Tulevikus on plaanis hakata kasutama ka Sentinel-3 andmeid ning liikuda üha peenemale skaalale.
Praeguseks on WatchITGrow platvormil 600 aktiivset kasutajat, lähiajal on plaanis laieneda ka naabermaadesse, Hollandisse ja Saksamaale.

Artikkel inglise keeles: https://www.copernicus.eu/en/news/news/observer-sentinel-2-data-being-us...


 

Copernicusega seotud uudised ajakirjanduses (22.08.19)

2019. aasta kuumalained läbi Copernicuse silmade (01.08.19)

Sentinel-3 töötab nüüd täisvõimsusel (15.07.19)

Copernicuse globaalne, mitmekülgne ja operatiivne riskihaldamise teenus (10.07.19)

Copernicuse in situ ajakiri nr 6 ilmunud (04.07.19)

OBSERVER: Copernicuse silmad EU välispiiril (21.06.19)

Käimas on Copernicuse ringreis "Eyes on Earth", mis tutvustab Euroopa kodanikele Copernicuse programme ja kaugseire võimalusi (18.06.19)

OBSERVER: muutused Euroopa maastikes on jälgitavad Copernicuse teenusega (06.06.19)

Copernicuse atmosfääri monitooringu teenuse raames on nüüd võimalik ligi pääseda üleeuroopalistele õietolmu vaatlusandmetele (29.05.19)

Copernicus oli vaieldamatult olulisemate esinejate hulgas ESA Living Planet sümpoosiumil (24.05.19)

Tegevused, mis on suunatud Copernicuse andmete laialdasemaks kasutuselevõtuks ettevõtete poolt (hackatonid, inkubatsiooniprogrammid, võistlused jpm) (16.05.19)

Copernicus jälgib ookeanid happelisust ning muid mereelustiku jaoks olulisi näitajaid (25.04.19)